Kuyu Tandır Yapım Ustası

Kuyu Tandır Yapım Ustası

Lezzete ve yemek yemeye düşkün olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği pişirme şekli fırın kuyu tandırlardır. Kuyu tandırlarda yapılan lezzetli yemekler gibi bir de kuyu tandırın yapım aşaması vardır. Ülkemizde kuyu tandır yapım ustası olmak son derece usta işi gerektiren bir meslek olup çok değerlidir.

Kuyu tandır yapımında eski kesme tuğlalar kullanılır ve sarı toprak harcı yardımı ile kuyunun ortasındaki kısımda içten dışa bombeli şekilde örülür. Baca yüksekliğine bakılırsa kuyu tandır yapım ustası doğru şekilde seçilmelidir çünkü baca yüksekliği ne kadar fazla olursa daha avantajlıdır. Ayrıca kuyunun üstüne tandırı yapılacak kuzuları asmak amacı ile demir çubuklar bulunmaktadır. Bu demir çubuklara göre asılacak kuzu sayısı belirlenir. Kuyu kapağı genellikle ağaç malzemesinden yapılır ve sac yardımı ile kaplanır.

Kuyu Tandır Fırınları Nasıl Kullanılır?

Ekmek ve lavaş yapımı tandır fırınlarında daha lezzetlidir. Anadolu Bölgesinden çıkan kültür olan kuyu tandır yapım ustası o yöre için çok önemlidir. Kuyu tandırın içinde sürekli yanan ateş tandırın duvarını ısıtır, ısınan duvarlarda lavaş ya da ekmek pişirilir. Ayrıca kuyu tandır fırınlarının alt kısmında havalandırma yolu bulunur.

Bu havalandırma yolu sayesinde kuyu tandırlar yandığı zaman düzenli bir şekilde çalışır. Tandır fırınında pişen lavaş, et ve diğer yemek çeşitleri oldukça lezzetli olur çünkü yapılan yemeğin lezzeti yanan ateşten gelir. Dünya da ve ülkemizde kuyu tandır yapım ustası oldukça talep görmekte olan bir meslek olup isteğe göre seyyar ya da kalıcı şekilde sabit olarak kuyu tandır yapımı işini yapmaktayız.

Kuyu Tandır Yapımında Usta Farkı Önemi

Kuyu tandır yapımında ustabaşı olmak çok önemlidir bu iş uzmanlık isteyen bir iştir. Uzmanlık önemlidir çünkü iyi ustaların yaptığı kuyu tandırlar daha lezzetli ve kaliteli yemekler pişirmeyi sağlar. Kuyu tandır yapımında ustalık bazı Anadolu Bölgesi yörelerinde babadan oğula geçmektedir. Daha önce çok sayıda kuyu tandır yapımında görev alan firmamızın ustaları kuyu tandır yapımında en iyileri ve alanında uzman kişilerdir. Ayrıca firmamızın ustaları her türlü tandır yapımı, tamiri ve bakımını yapmaktadır.