Lahmacun Fırını Yapım Ustası

Lahmacun Fırını Yapım Ustası

Taş tabanlı olarak yapılan bir fırındır. Ayrıca lahmacun fırınları odun ateşi ile ısıtılmakta olan fırınlar olarak ifade edilmektedir. Lahmacun fırınlarının en önemli özelliği uzun ömürlü olmalarıdır. Lahmacun fırını yapımı için malzemeler çok önemlidir. Malzemenin kaliteli olmasının yanında fırının yapımı için işçilik ve lahmacun fırını yapım ustası da önemlidir.

Lahmacun Fırın Yapımı

Yani malzemenin kaliteli olması kadar lahmacun fırını yapımı için usta da önemlidir. Sonuç olarak tecrübeli usta ve kaliteli malzeme ile uzun ömürlü bir lahmacun fırını elde edilebilir.

Lahmacun fırınları Antep taşı, Konya sisli taşı veya ateş tuğla ile yapılmaktadır. Fırın yapımında kullanılan taş tercihe bağlıdır. Fırının daha güvenli ve sağlıklı olması için ısı yalıtımı gerekmektedir. Bunun için lahmacunu fırınına ısı yalıtımı yapılmaktadır. Lahmacun fırını yapım ustası, fırının desteklenmesi için tuz camda kullanmaktadır.

Fırının yapısının dışarıdan bozulması veya ısıdan dolayı herhangi bir çatlak oluşması istenmez. Bundan dolayı lahmacun fırını yapım ustası, fırının dışarıdan desteklenmesini sağlar.

Bu sayede fırında oluşabilecek herhangi bir çatlağın önüne geçilmektedir. Lahmacun fırınının sağlam olması ve bu sayede ömrünün uzaması sağlanmaktadır. Lahmacun fırını yapım ustası, kullandığı tüm doğal malzemeler ile lahmacun fırınını yapmaktadır.

Lahmacun Fırını ve Özellikleri Nelerdir?

Taş tabanlı yapılan fırınlarda yiyeceklerin lezzetlerinin arttığı bilinmektedir. Çünkü bu fırınlarda sıcaklık artışı için odun ateşi kullanılmaktadır. Ve sıcaklık lahmacun fırının içerisinde bu sebeple oldukça yüksektir. Bundan dolayı lahmacun fırınlarının ısıya karşı dayanıklı olarak doğal malzemelerden üretilmesi gerekmektedir. Ayrıca fırında tuz cam kullanılmaktadır. Kullanılan tuz cam ile ısıl yalıtım sağlanmaktadır. Bununla beraber ise lahmacun fırınını kullanan kişi için bir güvenlik önlemi oluşturmaktadır.

Lahmacun Fırını Ölçüsü Nasıldır?

Lahmacun fırını için Türkiye genelinde 2-2, 2,5-2,5, 2,5-2 ve 3-3 olmak üzere ölçüleri tercih edilmektedir. Bu ölçüler üretim kapasitesi ile doğru orantılıdır. Yani lahmacun fırınında ne kadar üretim yapılmak isteniyorsa ölçüler ona göre tercih edilmektedir.

Türkiye genelinde en çok tercih edilen ölçü 2,5-2,5 olarak ifade edilmektedir. Ancak lahmacun fırını yaptırmak isteyen kişiler kendi üretim kapasitesine göre fırın ölçülerini belirlemelidir.